foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

 Ochotnica Górna to malownicza, położona w sercu Gorców wieś, będąca prawdziwą oazą dla poszukujących wytchnienia od wielkomiejskiego zgiełku. Administracyjnie wieś ta należy do gminy Ochotnica Dolna. Warto wiedzieć jednak, że gdy miejscowi górale czy bywalcy tych okolic mówią: „Ochotnica”, to najczęściej mają na myśli Ochotnicę Górną i Dolną jednocześnie.  Każdy, kto pobył tu choć kilka dni, wyjeżdża stąd oczarowany nie tylko urokiem gorczańskich krajobrazów, ale także gościnnością i serdecznością tutejszych górali.

Za niewielkie pieniądze można tu wypocząć, podjąć bliższą lub dalszą wędrówkę, a zimą poszaleć na nartach. Okoliczne polany zadowolą każdego amatora borówek (jagód) i malin. Mamy też dobrą wiadomość dla grzybiarzy: Ochotnica słynie z bardzo smacznych prawdziwków. O ich sławie niech świadczy choćby fakt, że gdzieniegdzie nieuczciwi handlarze sprzedają prawdziwki rzekomo z Ochotnicy, a w rzeczywistości zebrane w innych rejonach.

Ochotnica otoczona jest ze wszystkich stron pasmami górskimi. Jeszcze do niedawna szosa asfaltowa kończyła się kilka kilometrów nad Staskową Chałupą. Dlatego ochotnickie, drewniane domy, wszystkie budowane w podobnym stylu, przez długi czas stanowiły o niepowtarzalnym klimacie miejscowości. Jeszcze do tej pory bystre oko obserwatora dopatrzy się tradycyjnych budowli. Staskowa Chałupa nadal utrzymuje ten charakterystyczny styl.